Sık Sorulan Sorular PDF Yazdır e-Posta

 

- Antidepresan İlaçlar Bağımlılık Yapar mı?

Antidepresan ilaçlar kesinlikle “bağımlılık” yapmaz. Fakat belli bir süre kullanıldıktan sonra muhakkak psikiyatrist kontrolünde, dozun yavaşça azaltılmasıyla kesilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde hastada “çekilme belirtileri” olarak adlandırdığımız, ilaçtan ilaca değişen bazı tepkiler (sıkıntı hissi, huzursuzluk, uykusuzluk gibi) gözükebilir. Bu belirtiler, ilacın bağımlılık yaptığını veya hastalığın tekrarladığı anlamına gelmez. Tamamen ilacın ani kesilmesiyle ilgiligir.

* * *

- Psikiyatride Kullanılan İlaçlar İnfertilite (Kısırlık) Yapar mı?

Psikiyatride kullanılan ilaçlar kesinlikle “infertiliteye (kısırlığa)” neden olmaz. Fakat psikiyatrik ilaçlar, (çok gerekmedikçe) gebelik sırasında ve anne sütü verilirken bebeğe zarar vermesini önlemek amacıyla önerilmez. Ayrıca bazı psikiyatrik ilaçlar boşalma ve orgazma ulaşma süresinde uzamaya ve cinsel istekte azalmaya neden olabilir. Fakat bu yan etkiler kesinlikle kalıcı değildir, ilacın dozu azaltıldıktan veya ilaç kesildikten sonra düzelirler.

* * *

- Psikiyatride Kullanılan İlaçlar Kilo Aldırır mı?

“Psikiyatride kullanılan ilaçlar kilo aldırır” düşüncesi kesinlikle yanlıştır. Sadece bazı psikiyatrik ilaçlar, iştah artışı dolayısıyla kilo artışına neden olurlar. Fakat bu ilaçlar, zaten iştah azlığı ve kilo kaybı şikayeti olan hastalarda kullanılırlar, kilo almak istemeyen hastalarda kullanılmazlar.

* * *

- Psikiyatride Kullanılan İlaçlar Uyku Yapar mı?

“Psikiyatride kullanılan ilaçlar uyku yapar” düşüncesi kesinlikle yanlıştır. Sadece bazı psikiyatrik ilaçlar uyku yaparlar. Fakat bu ilaçlar, zaten uyku sorunu olan veya bizim uyumasını istediğimiz hastalarda kullanılırlar, uyku sorunu olmayan veya uyku halinin işlevselliği bozacağı hastalarda kullanılmazlar.

 

 

 
199019 farklı kişi tarafından ziyaret edildi